Silniční daň – kdo ji platí, kdy a kolik

Silniční daň je daň pro firmy a podnikatele za to, že používají auto k výdělečné činnosti.

Kdo platí silniční daň

Silniční daň platí ten, kdo je provozovatelem vozidla v technickém průkazu, případně užívá vozidlo, jehož provozovatel je osoba, která zemřela, zanikla, byla zrušena nebo jehož držitel je odhlášen z registru vozidel.

Silniční daň platí i zaměstnavatel, jehož zaměstnance používá na služební cesty soukromé vozidlo a zaměstnavatel mu vyplácí cestovní náhrady.

Jak často se platí silniční daň

Zálohy na silniční daň se platí čtvrtletně, tedy 4x ročně. Můžete ji však celou zaplatit dopředu na celý rok, pokud nechcete hlídat termíny.

Silniční daň a daňové přiznání

Se silniční daní je spjato daňové přiznání, které podáváte vždy za předchozí rok do konce ledna bez ohledu na to, zda si jej zpracováváte sami nebo vám jej zpracovává daňový poradce. V lednu většinou platíte nedoplatky za prosinec, za který se záloha neplatí. Pozor, daňové přiznání k silniční dani nesouvisí s daňovým přiznání k dani z příjmu, které se dodává do konce března, případně později, pokud Vám daňové přiznání vypracovává daňový poradce. Obojí se vypracovává samostatně.

Výše silniční daně

Částka, kterou zaplatíte za silniční daň se liší dle toho, jaký motor má váš osobní automobil nebo kolik náprav a s jakým zatížením má váš nákladní automobil.

U osobních automobilů je tato částka od 1200 Kč až do 4200 Kč. U nákladních automobilů se pohybujeme v rozmezí od 1800 Kč až 44 100Kč.

Snížení silniční daně

Silniční daň však můžete podstatně snížit pakliže od první registrace vašeho vozu neuběhlo více, jak 9 let. V prvních třech letech od registrace máte nárok na slevu 48%, v následujících třech letech nárok na slevu 40% a v posledních třech letech slevu 25%.

Osvobození od silniční daně

Od silniční daně se lze také osvobodit dle §3 zákona o silničních daních. Jedna z nejčastějších situací, kdy jste osvobozeni od silniční daně je, pokud máte auto na LPG, CNG, na elektřinu nebo na hybridní pohonné hmoty.
Silniční daň a vše s ní spjaté řešíme pro naše klienty v rámci správy daní, které pro ně děláme, nemusí tak platit žádné dodatečné poplatky za zpracování přiznání k silniční dani.

V případě dotazů či žádostí o pomoc se na nás neváhejte obrátit na  info@taxpoint.cz nebo zavolejte na +420 541 242 066.